Plnokrevník,teplokrevník a chladnokrevník

20. června 2008 v 18:48
PLEMENA KONÍ
Co je to plemeno?
Koně a ponyové se liší velikostí i tělesnou stavbou.Někteří patří ke zvláštním plemenům.To znamená,že sdílejí stejné charakteristické rysy s jinými konmi nebo ponyi stejného plemene.Konská plemena se dělí na skupiny zvané chladnokrevníci,plnokrevníci,teplokrevníci a ponyové.
Chladnokrevníci
Chladnokrevníci pocházejí ze severní Evropy,kde chladné a vlhké počasí dává vzniknoutbohaté pastvě.Proto jsou tamní koně valcí a velmi silní.Chladnokrevníci jsou výborní koně do tahu a zápřeží.Řada plemen chladnokrevníků existuje už tisíc let.Byla vyšlechtěna pro práci v zemědělství a pro tahání těžkých nákladů.Chladnokrevníci jsou klidní a poslušní.
Teplokrevníci
Teplokrevná plemena byla vytvořena křížením plnokrevníků s chladnokrevníky.Většina koní a ponyů patří k teplokrevníkům, jsou to např. vysoce uspěšní němečtí a holandští sportovní koně a většina amerických plemen.
Plnokrevníci
Angloarab je vynikajícím příkladem krásy,důstojnosti a elegance plnokrevných plemen.Plnokrevníci původně pocházejí ze středního východu a severní Afriky,kde špatná pastva a extremní podnebí daly vzniknout lechkému,odolnému a rychlému koni.Plnokrevníci jsou starobylá a velmi čistokrevná plemena,jež měla neobyčejný vliv na chov téměř všech ostatních koní a ponyů.Se svou lehkou stavbou těla,tenkou kůží a jemnou srstí jsou díky svému temperamentu a odvaze ideálními konmi pro zkušené jezdce.
Ponyové
Ponyové měří max. 147 cm a většinou,jako Islandský pony, jsou teplokrevníci.ponyové mají kratší nohy než koně a vzhledem ke své velikosti jsou silnější.Jsou robustní,houževnatí a nezévislí.Často mívají husté hřívy a ocasy.Ponyové mají jistý chod a většinou dobré povahové rysy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama