Shagya arab

20. června 2008 v 18:59
Název plemene: Shagya arab

Původ: Maďarsko
Typ: teplokrevník
KVH: 150 cm
Barvy: bělouš


Historie
Plemeno vzniklo v maďarském hřebčíně v Bábolně, který byl původně určen pro chov arabských plnokrevníků. Maďaři však chtěli většího koně, avšak se všemi vlastnostmi arabů. Začal selektivní chov a ze Sýrie byl přivezen hřebec Shagya, který svým potomkům předával všechny své rysy. Dalšími důležitými hřebci byli Siglavy Bagdady, Gazal, Kemir, Koheilan, Jussuf, O'Bajan, Kuhaylan Zaid a Mersuch. Vznikl nový kmen arabů nazvaný Shagya arab a jako plemeno byl uznám v roce 1978. Bohužel se ale po druhé světové válce jejich počet velmi snížil a dodnes je chováno jen málo zástupců tohoto plemene.

Shagya arab
Povaha
Shagya arab si uchoval všechny vlastnosti arabského plnokrevníka, jako je ohnivost, živost, odolnost, ale i laskavost, učenlivost a věrnost člověku.

Konstituce
Tělesná stavba velmi připomíná araba, je však o něco mohutnější. Hlava je arabského typu, nemá však tak výrazný štičí profil. Krk je štíhlý a klenutý, hřbet krátký, rovný a pevný. Záď je silná s vysoko nasazeným ocasem. Končetiny jsou delší, pevné a kvalitními kopyty.
Srst je většinou bílá, mohou se však vyskytnout i jiné barvy. V kohoutku měří průměrně 150 cm.

Využití
Shagya arab je oblíbený jezdecký kůň. Jsou to vhodní sportovní koně, nejvíce vynikají ve vytrvalostním ježdění. Lze je však použít i v lehčím zápřahu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Igor Igor | Web | 20. června 2008 v 19:09 | Reagovat

dobrý blog a ty se pls podívej na můj blog

a sorky za reklamu

2 Anča Anča | 20. června 2008 v 20:14 | Reagovat

za jakou reklamu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama